Anasayfa » Etiket Arşivi: Atlasjet Trabzon Bilet

Etiket Arşivi: Atlasjet Trabzon Bilet

Trabzon Atlas Jet İndirimli Bilet Hattı

Atlas Jet Trabzon Bilet Hattı : (0850) 840 48 31

Pegasus İstanbul Bilet Hattı : (0216) 606 11 53

Sunexpress İzmir Ucuz Bilet Hattı : (0232) 988 10 17

Anadolu Jet Şanlıurfa Bilet Hattı : (0414) 988 01 61

 

atlasjet ucuz uçak bileti

atlasjet ucuz uçak bileti

Trabzon Tarihi
Miletoslular tarafından M.Ö. 7. yüzyılda bir koloni kenti olarak kurulmuştur. Daha sonra Persler’in egemenliğine giren şehir, M.Ö. 280 yılında merkezi Amasya olan Pontus Devleti’nin sınırları içinde kalmıştır. İleriki dönemlerde Doğu Roma / Bizans İmparatorluğu’na dahil olmuş, Fatih Sultan Mehmet’in öncülüğündeki Osmanlı kuvvetleri 1461 yılında Trabzon’u ele geçirmiştir. 1. Dünya Savaşı’nda Ruslar tarafından bir süre işgal edilen Trabzon, 1923 yılında kurulan Cumhuriyet’in 61. ili olarak yerini almıştır. Atlasjet havayolları gaziantep ucuz bilet hattı.

İklim ve Bitki Örtüsü
Doğu Karadeniz Bölgesi’nde yer alan Trabzon’un yazları serin, kışları ılıktır ve şehir yılın her mevsimi yağışlıdır. Karadeniz ikliminin hüküm sürdüğü Trabzon’da yağışlar ağırlıklı olarak yağmur şeklindedir, kar nadiren görülür. Yağış nedeniyle gür bitki örtüsüne sahip Trabzon’da 2 bin 500 bitki türü bulunmaktadır. Yüzde 45’i ormanlarla kaplıdır, yüksek kesimlerinde dağlar, tepeler ve yaylalar yer almaktadır. Pegasus şanlıurfa ucuz uçak bileti satın alma telefon numarası.

GÖRÜLMESİ GEREKEN YERLER

Uzungöl: Trabzon’a 99 km uzaklıktaki Uzungöl, bölgenin turizm merkezlerinden biridir. Uzungöl, zengin orman dokusuna sahiptir ve doğal güzellikleri her yıl binlerce yerli-yabancı turisti ağırlamaktadır.

Sümela Manastırı: Maçka Altındere sınırları içinde yer alan manastır, vadiden 300 metre yüksekliktedir. M.S. 5 yy’da yapımına başlanmış, 12 ve 13. yy’da bugünkü şeklini almıştır. Atlasjet kampanyalı uçak bileti telefon.

Ayasofya Müzesi:  13. yy’da inşa edilen kilisenin fresklerinde İncil’den alınmış konular canlandırılmıştır. Son Bizans devri yapılarının en önemli örnekleri arasında yer almaktadır.

Gülbahar Hatun Cami ve Türbesi: Yavuz Sultan Selim zamanında annesi Gülbahar Hatun adına 1514 tarihinde yaptırılmıştır. Trabzon’un tarihi yapılarından biri olan cami ve türbe, şehir merkezinde yer almaktadır.

Kaymaklı Manastırı: Kesme taşlardan 1424 yılında yapılmıştır. Trabzon’a 3 km mesafede yer almaktadır.

Atatürk Evi ve Müzesi: Atatürk 1934 ve 1937 yıllarındaki Trabzon ziyaretlerinde Soğuksu’da bulunan bu köşkte konuk edilmiştir. Ölümünden sonra  Atatürk Müzesi olarak ziyarete açılmıştır.

Ortahisar Camisi: Kilise Fatih Sultan Mehmet’in Trabzon’u fethinden sonra cami olarak kullanılmaya başlanmıştır. Fatih Camii veya Ortahisar Camii adıyla bilinmektedir. Antalya merkez türk hava yolları ofisi telefon numarası.

Lapazan Yaylası: Denizden 2200 metre yükseklikte bulunan yayla, kamp meraklılarının uğrak noktalarından biridir.

Yemek
Karadeniz Bölgesi’nde balıkçılık ve bahçe sebzeciliği gelişmiştir. Buna bağlı olarak tüm bölgede zengin bir yemek çeşitliliği ortaya çıkmıştır. Karadeniz mutfağının en güzel lezzetleri olan hamsi, pide, Akçaabat köftesi, hamsili pilav, lahana kavurması, kara lahana yemeği, kaygana, kuymak, mıhlama, Laz böreği ve sütlaç Trabzon seyahati boyunca mutlaka tadılmalıdır. Şehirde bu lezzetlerin sunulduğu lokantalar yerli ve yabancı ziyaretçiler tarafından tercih edilmektedir.